Otuđenje djece je znanstveno dokazan pojam Povijest pojma i baze znanstvenih radova
Otuđenje djece od roditelja postoji. I postojalo je od davnina. Sada je pitanje zaštite djece u toj domeni došlo na red. Jednostavno rečeno parental alienation / otuđenje djece od roditelja je danas, u 21.stoljeću, postalo “ human rights issue “ – pitanje ljudskih prava. Zaštite dječjih prava. Prava djeteta da ima oba dva roditelja u svom životu.
No da bi se održalo na sudu kao slučaj morao je prvo biti dokazan kao pojam. Da postoji…
Znanstvenici su postali svjesni određenog fenomena koji se je javljao u sudnicama u slučajevima visoko konfliktnog razlaza ili razvoda. A to je da neka djeca tijekom razlaza / razvoda roditelja odbace svog do jučerašnje voljenog roditelja bez nekog jasnog razloga. Te da kao takva dalje žive u vlastitom oblaku realiteta. U nemogućnosti da shvate što im se je desilo. I tako ponekad ostanu zaleđena cijeli svoj život. Gubeći dodir i s tim roditeljem, i s njegovom obitelji. A takvi roditelji nikad ne dobe priliku da upoznaju svoje unuke… Gube svi.
Iako se prva istraživanja spominju negdje krajem 1940, početkom 1950. tek prije 30-40 godina znanstvenici su počeli sistematski istraživati i pisati. I uvesti taj fenomen pod pojam.
Tko je Richard Gardner?
Dr. Richard Gardner je najzaslužniji da je pojam parental alienation postao poznat u svijetu – on ga je kao takvog skovao. On sam je zbog tog pojma bio prozivan i omalovažavan kao znanstvenik od strane skeptika. I to nakon 41 objavljene knjige, prevedene na 9 jezika, više od 200 znanstvenih radova i odlomaka knjiga. I psihoterapeutskih igara za dječju terapiju koje se danas računaju pod „must have“ u svakom psihoterapijskom kabinetu. On sam je uvršten na listu najcjenjenijih psihoterapeuta od strane American Psychological Association. I do zadnjeg dana je govorio o potrebi zaštite djece u procesu psihološke manipulacije od strane jednog roditelja u visoko konfliktom razvodu.
Najbolji opis veličine znanstvenika i praktičara dr.Richarda Gardnera dao je dr.Richard Warshak kao predgovor za knjigu The International Handbook of Parental Alienation Syndrome ( Dedicated to Richard A.Gardner, M.D, str.5-6 ).
Sam pojam parental alienationa kao sindroma dr.Richard Gardner uveo je 1985.
Od tada pa do danas puno toga se je desilo. Čitav niz znanstvenika proučava taj pojam, znanstvena istraživanja su dio svake (bolje) sudske i odvjetničke prakse a godine 2019. Svjetska znanstvena organizacija uvela je pojam parental alienationa kao index za traženje dijagnoze “ childgiver-child relationship problem “.
Prošle su pune 34 godine od prvog spominjanja imena tog pojma do toga da možemo taj pojam uguglati na pretragu za listu dijagnoza WHO pa da se shvati da je to službeno, dokažljivo, medicinski – problematičan odnos djeteta i njegovog skrbnika.
Baza podataka stručnjaka, istraživanja, članaka
Jedna od najboljih baza podataka za parental alienation svakako je baza koju sa zajedno izradile svjetska nevladina organizacija Parental Alienation Study Group i The Eskind Family Biomedical Library and Learning Center. Više stotina članova, svaki na svoj način, pridonosi tome da se pojam parental alienation-a probija svakodnevno kroz život na najbolji način.
Tko su članovi?
Znanstvenici, odvjetnici, suci, psihijatri, psiholozi, zlostavljani roditelji, odrasla djeca koja su preživjela otuđenje.
No sigurno je da u toj bazi nema jedne karike u tom lancu.
A to je roditelj zlostavljač. Roditelj zlostavljač ne izlazi u javnost, ne izražava svoje stavove, ne bori se javno za svoju djecu. Zašto?
Jer mu djeca nisu bitna. Ona su sredstvo osvete prema drugom roditelju. I pozornica za njegov/njezin ego.
Još jedna baza podataka u kojoj se nalaze puno znanstvenih istraživanja na temu otuđenja djece nalazi se na linku parentalalienationresearch.com – scientific-evidence.
Imena stručnjaka koji se bave pitanjem parental alienationa/ otuđenja djece od roditelja je podugačka. Ja ću navesti samo neka. Time nikako ne želim umanjiti rad onih drugih…jednostavno od nekud moramo krenuti…
Njihova istraživanja možete pronaći na webu ili ih kupiti. Ja ću svako istraživanje koje pronađem a tematski je vezano za neki od mojih postova staviti kao link poveznicu da možete pročitati. Vjerujem da će biti od koristi svakome bilo da ste roditelj ili sudac.
Photo Pixabay large-895567_1280 (1).jpg
Ukoliko želite primati informacije o najnovijim objavama molim prijavite se ispod.